7090 Tamási, Rákóczi u. 114. - Tamási méhészbolt

Telefon hétköznap 9:00-17:00-ig: Tel: +36 (30) 901-92-28, +36 (30) 620-26-75

ELKÖLTÖZTÜNK! 700 m-re a régi címünktől!

A budapesti üzletünk megszünt! Továbbiakban csomagküldéssel,
megfizethető szállítási díjjal várjuk vásárlóinkat!

Házhoz szállítás: Magyarországon a Sprinter végzi!

Külföldre a GLS futárcéggel szállíttatunk!

TAM-Méz Kft.

Tejsav - 1 Liter 80%-os

A Varroa Jacobsoni elleni természetes savas szerek között a hangyasav után a tejsav áll, bár nálunk méhészeti alkalmazása az átlag méhész számára teljesen ismeretlen.

Tejsav - 1 Liter 80%-os

A tejsav

Az atka elleni hatásos felhasználásának módozatát már a nyolcvanas évek elején kutatni kezdték. A külföldi méhész szakirodalom már 1983-ban közleményeket jelentetett meg a kutatások állásáról, mígnem 1992-ben a német Die Biene című méhészújság januári és áprilisi számában részletesen ismertették a kutatások eredményét és az alkalmazás módszerét. Az előző, hangyasavval foglalkozó cikkben már említett CA 3686 lajstromszámú kutatási projekt a hangyasav mellett a tejsavval is foglalkozik, mint a védekezési stratégia egyik alapszerével. Dániában ezt a szert is alkalmazzák, mint ahogy azt az októberi számban olvashattuk.

További információk...

4 000 Ft/db

Mennyiség: db

Címkék:

méhészeti eszközök (350)

Akik ezt a terméket megtekintették, gyakran vásárolták:

Tejsav - 1 Liter 80%-os további információk

Leírása:

A tejsav (2-hidroxipropionsav) színtelen (többnyire azonban kissé sárgás), viszkózus, savanyú ízű, higroszkópos folyadék, illetve kristályos anyag. A tejsavat aludttejben Scheele 1780-ban fedezte fel. A tejsavnak tulajdonképpen nem egyetlen vegyületet nevezünk. A tejsav különböző, egymástól optikai aktivitásukban eltérő sztereoizomer módosulatokban létezik. A polarizált fény síkját jobb vagy bal irányban képesek elforgatni. Ennek alapján megkülönböztetnek L- és D-tejsavat. Mindkét fajta tejsav alkoholban és vízben igen jól, míg éterben kevésbé oldódik. A tömény tejsav a bőrre és nyálkahártyára maró hatású. Erős hígításban az L-tejsav nagy hatású moszkitó csalogatóanyag az emberi bőrön.

Méhészeti felhasználása:

A tejsav méhészeti felhasználásának a Varroa Jacobsoni atka elleni küzdelemben van jelentősége. Több olyan jellemzője van a szóban forgó területen, ami miatt a figyelem felé fordult. A tejsav természetes anyag, amely nem halmozódik fel a viaszban. Az atka elleni hatása eléri a 96-99%-ot. Ez a hatás az ismert szerekhez viszonyítva igen magas, és a kísérletek alapján kimutathatóan igen egyenletes. A Varroa Jacobsoni méhatka elleni tejsavval történő védekezés során kétféle módszer alakult ki. Hasonlóan az oxálsavhoz, itt is ismeretes az itatásos vagy csurgatásos és a permetezéses módszer. A következőkben csak a két anyag felhasználása közötti különbségeket ismertetem.
A felhasználás javasolt időpontja október-november, amikor a méhcsalád fiasításmentes. A külső hőmérsékletnek 5 ?C környékén kell lenni. Lényeges, hogy a méhek ne repüljenek a kezelés időszakában. Jelentős hatásfokbeli eltérés van akkor, ha a méhek kirepülnek a kezelés ideje alatt. A kezelést 16 %-os tejsavoldattal kell végezni. A kereskedelemben kapható tejsav koncentrációja 50-90 % közötti, a kicsomagolástól függően. Ezt kell vízzel, (lehetőleg desztillált vízzel) 15 %-ra hígítani. Az így felhígított tejsavból 8-15 ml-t kell lépoldalanként a méhekkel fedett oldalakra juttatni. Az NB méretnél a nagyobb értéket, míg kisebb méreteknél kisebbet alkalmaznunk. A túladagolás nem veszélyes mindaddig, amíg a méhek el nem áznak. A kezelést kétszer kell megismételni, hét nap időeltéréssel. Óránként, segítséggel 12 család kezelhető le.

A kezelés a méhekre semmilyen negatív hatással nem jár, (sokkal kíméletesebb, mint a hangyasav). A kezelés hatása egy nap múlva kezd mutatkozni, növekszik az atkák elhullása. A tejsav főleg befejező védekezésként alkalmazandó, de a fiasításos időszakban is kifejti hatását. Ekkor 4-5 kezelést kell, alkalmazni, 5-7 naponta. Ilyen esetben a tejsav a petéket károsítja. Ezt a károsítást akár 70 %-ot is elérheti. Ez ellen úgy védekezhetünk, hogy a lépet 45 fokban megdöntve végettük el a permetezést, vigyázva, hogy a petéket közvetlen tejsavpermet ne érje. Ebben az esetben petekárosodás nem következik be. A permetezéses módszer mellett ismert az itatásos módszer, hasonlóan a Perizinhez, vagy a korábban említett oxálsavhoz. A mennyiség megegyezik a permetezéses eljárásnál említettekkel.